Valid XHTML 1.0 Strict

Csil­la­gá­sza­ti hí­rek - 2010. áp­ri­lis

SPACER SPACER Összeolvadó galaxisokban több nagytömegű csillag keletkezik 2010.04.30.
Össze­ol­va­dó ga­la­xi­sok­ban több nagy­tö­me­gű csil­lag ke­let­ke­zik

Egy új fel­mé­rés alap­ján úgy tű­nik, hogy a kö­ze­li, össze­ol­va­dó ga­la­xi­sok al­kot­ta ob­jek­tu­mok köz­pon­ti ré­gi­ó­i­ban sok­kal több a nagy­tö­me­gű szu­per­nó­va, mint a ma­gá­nyos, köl­csön­ha­tás­ban részt nem ve­vő csil­lag­vá­ro­sok cent­ru­ma­i­ban.
SPACER SPACER Mikrohullámon bemutatkozó csillagkeletkezési területek 2010.04.27.
Mik­ro­hul­lá­mon be­mu­tat­ko­zó csil­lag­ke­let­ke­zé­si te­rü­le­tek

Az ESA Planck űr­ob­szer­va­tó­ri­u­ma ál­tal ké­szí­tett új fel­vé­te­lek a mik­ro­hul­lá­mú tar­to­mány­ban mu­tat­ják Ga­la­xi­sunk két csil­lag­ke­let­ke­zé­si te­rü­le­tét, plasz­ti­ku­san ér­zé­kel­tet­ve a fel­hők­ben zaj­ló fi­zi­kai fo­lya­ma­to­kat is.
SPACER SPACER Neutrínó-kiáramlás hűti a legfiatalabb neutroncsillagot 2010.04.22.
Ne­ut­rí­nó-ki­áram­lás hű­ti a leg­fi­a­ta­labb ne­ut­ron­csil­la­got

A Ga­la­xis leg­fi­a­ta­labb ne­ut­ron­csil­la­gát, a Cas­si­ope­i­ai A szu­per­nó­va-ma­rad­vány cent­ru­má­ban ta­lál­ha­tó ob­jek­tu­mot ne­ut­rí­nók ki­áram­lá­sa hű­ti, bár le­het, hogy más fo­lya­ma­tok is sze­re­pet ját­sza­nak hő­mér­sék­le­té­nek csök­ke­né­sé­ben.
SPACER SPACER Üstökösökből származhat az állatövi fényt okozó por nagy része 2010.04.19.
Üs­tö­kö­sök­ből szár­maz­hat az ál­lat­övi fényt oko­zó por nagy ré­sze

Egy új ta­nul­mány sze­rint az ed­dig gon­dol­tak­kal el­len­tét­ben az ál­lat­övi fényt oko­zó por túl­nyo­mó ré­sze nem a kis­boly­gók­tól szár­ma­zik, ha­nem a Ju­pi­ter üs­tö­kös­csa­lád­já­nak tag­ja­i­ból.
SPACER SPACER Nem csak óriásteleszkóppal lehet exobolygót fényképezni 2010.04.15.
Nem csak óri­ás­te­lesz­kóp­pal le­het ex­o­boly­gót fény­ké­pez­ni

A NA­SA JPL ku­ta­tói az 1,5 mé­te­res­re szű­kí­tett pa­lomar-he­gyi te­lesz­kóp­pal is le tud­ták fény­ké­pez­ni a HR 8799 je­lű csil­lag há­rom boly­gó­ját, ami más­fél év­vel ez­előtt csak 8 mé­ter fe­let­ti táv­csö­vek­kel si­ke­rült.
SPACER SPACER Szén-monoxid és metán a Triton légkörében 2010.04.12.
Szén-mon­oxid és me­tán a Tri­ton lég­kö­ré­ben

Az ESO VLT táv­csö­ve­i­vel vég­zett inf­ra­vö­rös meg­fi­gye­lé­sek alap­ján szén-mon­oxi­dot fe­dez­tek fel a Tri­ton vé­kony lég­kö­ré­ben és elő­ször erő­sí­tet­ték meg föl­di bá­zi­sú mé­ré­sek­kel a me­tán je­len­lé­tét a hold lég­kö­ré­ben.
SPACER SPACER Lehet, hogy az univerzumunk egy féreglyuk belsejében van? 2010.04.08.
Le­het, hogy az uni­ver­zu­munk egy fé­reg­lyuk bel­se­jé­ben van?

Egy új ta­nul­mány sze­rint el­kép­zel­he­tő, hogy az ál­ta­lunk ma is­mert vi­lág­egye­tem egy fé­reg­lyuk bel­se­jé­ben lé­te­zik, ami ma­ga is ré­szét ké­pe­zi egy sok­kal na­gyobb uni­ver­zum­ban he­lyet fog­la­ló fe­ke­te lyuk­nak.
SPACER SPACER Egy csillagbölcső két arca 2010.04.05.
Egy csil­lag­böl­cső két ar­ca

A Gum 19 ka­ta­ló­gus­je­lű hal­vány köd kü­lö­nö­sen ér­de­kes ké­pet mu­tat az inf­ra­vö­rös tar­to­mány­ban, mi­vel egyik ol­da­la ra­gyo­gó fé­nyes, míg a má­sik fe­le szin­te tel­je­sen sö­tét.
SPACER SPACER Egy halott csillag pora 2010.04.01.
Egy ha­lott csil­lag po­ra

A NA­SA Chand­ra rönt­gen­ob­szer­va­tó­ri­u­má­nak és Spi­tzer inf­ra­vö­rös űr­táv­csö­vé­nek fel­vé­te­lei alap­ján elő­ál­lí­tott kom­po­zit kép fel­fe­di egy ha­lott csil­lag koz­mi­kus kör­nye­ze­té­re gya­ko­rolt ha­tá­sát.
Valid CSS!
Hy-phen-a-tion