Valid XHTML 1.0 Strict

Csil­la­gá­sza­ti hí­rek - 2012. jú­li­us

SPACER SPACER Miért olyan száraz a Föld? 2012.07.27.
Mi­ért olyan szá­raz a Föld?

A Nap­rend­szer boly­gó­i­nak ki­ala­ku­lá­sá­ról szó­ló el­ter­jedt el­mé­let leg­újabb elem­zé­se ta­lán vá­laszt ad ar­ra a kér­dés­re, hogy a várt­hoz ké­pest mi­ért van vi­szony­lag ke­vés víz a Föl­dön.
SPACER SPACER Látványos gázbuborék egy haldokló vörös óriás körül 2012.07.24.
Lát­vá­nyos gáz­bu­bo­rék egy hal­dok­ló vö­rös óri­ás kö­rül

A Hubb­le Űr­te­lesz­kóp gyö­nyö­rű fel­vé­telt ké­szí­tett az éle­te vé­ge fe­lé já­ró U Cam csil­lag ál­tal le­do­bott, a hoz­zá ha­son­ló ob­jek­tu­mok­kal össze­vet­ve meg­le­pő mó­don szin­te tel­je­sen gömb­szim­met­ri­kus gáz­fel­hő­ről.
SPACER SPACER Lassan télbe hajlik az ősz a Titan déli féltekéjén 2012.07.20.
Las­san tél­be haj­lik az ősz a Ti­tan dé­li fél­te­ké­jén

A há­rom év­vel ez­előtt be­kö­vet­ke­zett nap­éj­egyen­lő­ség után a Cas­si­ni űr­szon­da ál­tal a Ti­tan­ról ké­szí­tett fel­vé­te­le­ken egy­re mar­kán­sab­bak a kö­zel­gő újabb év­szak­vál­tás je­lei a Sza­tur­nusz leg­na­gyobb hold­já­nak dé­li fél­te­ké­jén.
SPACER SPACER Furcsa galaxis a Hubble fotóján 2012.07.17.
Fur­csa ga­la­xis a Hubb­le fo­tó­ján

Né­mi­leg meg­le­pő mó­don egy, a Hubb­le Űr­te­lesz­kóp ál­tal le­fo­tó­zott spi­rál­ga­la­xis köz­pon­ti tar­to­má­nya, az ún. du­dor is spi­rál­szer­ke­zet­tel ren­del­ke­zik, ami ta­lán azt jel­zi, hogy a ga­la­xis nem vett részt köl­csön­ha­tás­ban.
SPACER SPACER Megtalálták a Pluto ötödik holdját 2012.07.13.
Meg­ta­lál­ták a Plu­to ötö­dik hold­ját

A Hubb­le Űr­te­lesz­kóp fel­vé­te­lei alap­ján si­ke­rült azo­no­sí­ta­ni a Plu­to tör­pe­boly­gó újabb hold­ját, im­már az ötö­di­ket. A ki­csiny égi­test mé­re­te leg­fel­jebb 20 ki­lo­mé­ter kö­rü­li le­het.
SPACER SPACER Megfigyelték egy exobolygó légköri változásait 2012.07.10.
Meg­fi­gyel­ték egy ex­o­boly­gó lég­kö­ri vál­to­zá­sa­it

Egy nem­zet­kö­zi ku­ta­tó­cso­port a Hubb­le Űr­te­lesz­kóp­pal ed­dig pél­dát­lan meg­fi­gye­lést vég­re­hajt­va je­len­tős vál­to­zást de­tek­tált egy ex­o­boly­gó lég­kö­ré­ben, mely­nek oka va­ló­szí­nű­leg egy, a boly­gó csil­la­gán tör­tént erő­tel­jes ki­tö­rés volt.
SPACER SPACER Új eljárás az exobolygók légkörének tanulmányozására 2012.07.06.
Új el­já­rás az ex­o­boly­gók lég­kö­ré­nek ta­nul­má­nyo­zá­sá­ra

Az el­ső Nap­rend­sze­rün­kön kí­vü­li boly­gók egyi­ké­nek, a τ Bo­ö­tis b-nek se­gít­sé­gé­vel ki­dol­go­zott el­já­rás le­he­tő­sé­get nyit olyan ex­o­boly­gók lég­kö­ré­nek ta­nul­má­nyo­zá­sá­ra is, me­lyek nem ha­lad­nak el a csil­la­guk előtt.
SPACER SPACER Ismét amatőrcsillagász fedezett fel egy kitöréses csillagot 2012.07.03.
Is­mét ama­tőr­csil­la­gász fe­de­zett fel egy ki­tö­ré­ses csil­la­got

Jim Thom­mes ka­li­for­ni­ai ama­tőr aszt­ro­fo­tós egy új kö­döt fe­de­zett fel a Mo­no­c­e­ros csil­lag­kép­ben, ame­lyet a rész­le­tes vizs­gá­la­tok sze­rint egy fi­a­tal, ki­tö­ré­ses csil­lag do­bott le ma­gá­ról.
Valid CSS!
Hy-phen-a-tion