Valid XHTML 1.0 Strict

Csil­la­gá­sza­ti hí­rek - 2008. ja­nu­ár

SPACER SPACER Protocsillag növekedés közben 2008.01.29.
Pro­to­csil­lag nö­ve­ke­dés köz­ben

Az ESO VLT in­ter­fe­ro­mé­te­ré­vel (VL­TI) si­ke­rült fel­tér­ké­pez­ni egy na­gyon fi­a­tal, még szü­le­tő­ben lé­vő csil­lag köz­vet­len kör­nye­ze­tét, s fo­lya­ma­tá­ban meg­fi­gyel­ni a csil­lag­gá vá­lás­hoz szük­sé­ges tö­meg be­gyűj­té­sét.
SPACER SPACER Hogyan keressünk féreglyukakat? 2008.01.26.
Ho­gyan ke­res­sünk fé­reg­lyu­ka­kat?

Fe­ke­te lyu­ka­kat ma­nap­ság már "könnyű" ta­lál­ni, hi­szen gra­vi­tá­ci­ós ha­tá­su­kon kí­vül egyéb je­lek­kel - pél­dá­ul ki­fú­vá­sok, akk­ré­ci­ós ko­ron­gok - is el­árul­ják ma­gu­kat. De ho­gyan is­mer­jük fel a fé­reg­lyu­ka­kat?
SPACER SPACER Nagyon fiatal csillaghalmaz röntgenképe 2008.01.23.
Na­gyon fi­a­tal csil­lag­hal­maz rönt­gen­ké­pe

A por- és gáz­bu­rok mö­gött rej­tő­ző, alig 1-2 mil­lió éves Wes­terlund 2 csil­lag­hal­maz az inf­ra­vö­rös és a rönt­gen­tar­to­mány­ban sok ér­de­kes dol­got el­árul ma­gá­ról, me­lyek az op­ti­kai te­lesz­kó­pok szá­má­ra lát­ha­tat­la­nok.
SPACER SPACER A Deneb részletes spektroszkópiai modellezése 2008.01.22.
A De­neb rész­le­tes spekt­rosz­kó­pi­ai mo­del­le­zé­se

Egy új, rész­le­tes spekt­rosz­kó­pi­ai vizs­gá­lat sze­rint a nyá­ri ég­bolt egyik leg­fé­nye­sebb, ké­kes­fe­hér szí­nű csil­la­ga nagy va­ló­szí­nű­ség­gel ép­pen a vö­rös óri­ás ál­la­pot fe­lé tart.
SPACER SPACER Nagytömegű gázfelhő tart a Tejútrendszer felé 2008.01.11.
Nagy­tö­me­gű gáz­fel­hő tart a Tej­út­rend­szer fe­lé

A Ga­la­xis egyik spi­rál­kar­já­ba 40 mil­lió éven be­lül be­le­üt­kö­ző hid­ro­gén­fel­hő je­len­tő­sen fel fog­ja gyor­sí­ta­ni a csil­lag­ke­let­ke­zé­si fo­lya­ma­to­kat, ren­ge­teg nagy­tö­me­gű csil­lag lét­re­jöt­tét ered­mé­nyez­ve ez­zel.
SPACER SPACER Lepke alakú protoplanetáris porfelhő 2008.01.10.
Lep­ke ala­kú pro­to­pla­ne­tá­ris por­fel­hő

A Hubb­le űr­te­lesz­kóp fel­vé­te­lén lát­ha­tó szo­kat­lan ala­kú pro­to­pla­ne­tá­ris fel­hő aszim­met­ri­kus for­má­já­nak le­het­sé­ges ma­gya­rá­za­ta, hogy a Nap­rend­szer tá­gabb kör­nye­ze­té­ben több az in­ter­sztel­lá­ris anyag, mint aho­gyan ed­dig gon­dol­ták.
SPACER SPACER Központi fekete lyuk működés közben 2008.01.09.
Köz­pon­ti fe­ke­te lyuk mű­kö­dés köz­ben

A Chand­ra rönt­gen­mű­hold Centa­u­rus A ga­la­xis­ról ké­szült fel­vé­te­le na­gyon jól mu­tat­ja a nagy­tö­me­gű köz­pon­ti fe­ke­te lyu­kak mű­kö­dé­sé­nek egyik in­di­ká­to­rát, az el­len­té­tes irány­ban ki­lö­vel­lő ré­szecs­nya­lá­bo­kat.
SPACER SPACER Neutronokból állnak-e a neutroncsillagok? 2008.01.08.
Ne­ut­ro­nok­ból áll­nak-e a ne­ut­ron­csil­la­gok?

Az XMM-New­ton rönt­gen­te­lesz­kóp mé­ré­se­in ala­pu­ló ered­mé­nyek sze­rint a ne­ut­ron­csil­la­gok tö­me­ge na­gyobb, mé­re­te pe­dig ki­sebb is le­het an­nál, mint amit az ak­tu­á­lis mo­del­lek je­lez­nek.
SPACER SPACER Rövid gammavillanás gravitációs hullám nélkül 2008.01.04.
Rö­vid gam­ma­vil­la­nás gra­vi­tá­ci­ós hul­lám nél­kül

A LI­GO el­ne­ve­zé­sű, gra­vi­tá­ci­ós hul­lá­mok de­tek­tá­lá­sá­ra szol­gá­ló la­bo­ra­tó­ri­um ne­ga­tív mé­ré­si ered­mé­nye meg­kér­dő­je­lez­he­ti a rö­vid gam­ma­vil­la­ná­sok je­len­leg leg­in­kább el­fo­ga­dott ma­gya­rá­za­tát.
SPACER SPACER Óriásbolygó egy fiatal csillag körüli porkorongban 2008.01.03.
Óri­ás­boly­gó egy fi­a­tal csil­lag kö­rü­li por­ko­rong­ban

Egy alig 10 mil­lió éves csil­lag kö­rü­li pro­to­pla­ne­tá­ris por­ko­rong­ban egy kö­rül­be­lül 10 ju­pi­ter­tö­me­gű óri­ás­boly­gó je­len­lé­tét mu­tat­ták ki, ami meg­erő­sí­ti a boly­gók gyors ki­ala­ku­lá­sá­ról szó­ló el­kép­ze­lé­se­ket.
SPACER SPACER Felfúvódó Univerzum + sötét anyag kontra húrelmélet 2008.01.02.
Fel­fú­vó­dó Uni­ver­zum + sö­tét anyag kont­ra húr­el­mé­let

Két új ku­ta­tás sze­rint az Uni­ver­zu­mot ma­gya­rá­zó el­mé­le­tek kö­zül a cím­be­li el­ső ket­tő ta­lán egy tő­ről fa­kad, a har­ma­dik azon­ban nem biz­tos, hogy be­le­fér eb­be a ke­ret­be.
Valid CSS!
Hy-phen-a-tion