Valid XHTML 1.0 Strict

Csil­la­gá­sza­ti hí­rek - 2014. jú­ni­us

SPACER SPACER Szigonyozzuk meg az űrszemetet! 2014.06.27.
Szi­go­nyoz­zuk meg az űr­sze­me­tet!

Az űr­sze­mét el­le­ni jö­vő­be­li küz­de­lem­ben az ESA egy ré­gi, klasszi­kus esz­közt kí­ván be­vet­ni: a na­gyobb da­ra­bo­kat egy űr­esz­köz­ről meg­szi­go­nyoz­nák, majd be­húz­nák őket, mint a bál­na­va­dá­szok a zsák­má­nya­i­kat.
SPACER SPACER Földméretű gyémánt az űrben 2014.06.25.
Föld­mé­re­tű gyé­mánt az űr­ben

Egy ku­ta­tó­cso­port rá­dió­csil­la­gá­sza­ti meg­fi­gye­lé­sek alap­ján egy szo­kat­la­nul hal­vány és hi­deg fe­hér tör­pét azo­no­sí­tott. A csil­lag­ma­rad­vány annyi­ra hű­vös, hogy a szén lé­nye­gé­ben gyé­mánt­tá kris­tá­lyo­sod­ha­tott ben­ne.
SPACER SPACER Rejtélyes sziget tűnt fel a Titanon 2014.06.24.
Rej­té­lyes szi­get tűnt fel a Ti­ta­non

A Sza­tur­nusz rend­sze­rét vizs­gá­ló Cas­si­ni űr­szon­da fel­vé­te­lei alap­ján egy rej­té­lyes, fé­nyes új szi­ge­tet azo­no­sí­tot­tak az óri­ás­boly­gó leg­na­gyobb hold­ja, a Ti­tan má­so­dik leg­na­gyobb ten­ge­rén, a Li­ge­ia Ma­re-n.
SPACER SPACER Víz születik a planetáris ködökben is 2014.06.20.
Víz szü­le­tik a pla­ne­tá­ris kö­dök­ben is

Az ESA Her­schel-űr­táv­csö­vé­nek ada­tai alap­ján a víz­mo­le­ku­la ke­let­ke­zé­sé­hez fon­tos össze­te­vőt azo­no­sí­tot­tak két jól is­mert, a Nap­hoz ha­son­ló csil­la­gok ál­tal lét­re­ho­zott pla­ne­tá­ris köd­ben.
SPACER SPACER Befolyásolja-e a Hold az alvást? 2014.06.19.
Be­fo­lyá­sol­ja-e a Hold az al­vást?

Ön­kén­te­sek se­gít­sé­gé­vel né­met ku­ta­tók ar­ra a kér­dés­re ke­res­ték a vá­laszt, hogy a hold­fá­zi­sok vál­ta­ko­zá­sá­nak van-e va­la­mi­lyen ha­tá­sa az éj­sza­kai al­vás mi­nő­sé­gé­re. Az ered­mény sze­rint a köz­hi­e­de­lem­mel el­len­tét­ben nincs.
SPACER SPACER Klasszikus cefeidák kettősségét mutatták ki magyar kutatók 2014.06.18.
Klasszi­kus ce­fe­i­dák ket­tős­sé­gét mu­tat­ták ki ma­gyar ku­ta­tók

A klasszi­kus ce­fe­i­da vál­to­zó­csil­la­gok a pe­ri­ó­du­suk és ab­szo­lút fé­nyes­sé­gük kö­zött fenn­ál­ló P-L re­lá­ció mi­att a leg­jobb tá­vol­ság­in­di­ká­to­rok kö­zé tar­toz­nak, ket­tős­sé­gük azon­ban be­fo­lyá­sol­hat­ja az össze­füg­gés ka­lib­rá­ci­ó­ját.
SPACER SPACER 11 milliárd évvel ezelőtt formálódó galaxismagot figyeltek meg 2014.06.17.
11 mil­li­árd év­vel ez­előtt for­má­ló­dó ga­la­xis­ma­got fi­gyel­tek meg

Egy ké­sőbb nagy tö­me­gű­vé vá­ló ga­la­xist fej­lő­dé­sé­nek ab­ban a fá­zi­sá­ban fi­gyel­ték meg, mi­kor a mag­ja még csak a for­má­ló­dás fá­zi­sá­ban volt, az uni­ver­zum szü­le­té­se után mint­egy há­rom mil­li­árd év­vel.
SPACER SPACER Új exobolygó-fényképező műszer állt munkába az ESO-ban 2014.06.13.
Új ex­o­boly­gó-fény­ké­pe­ző mű­szer állt mun­ká­ba az ESO-ban

Él­vo­nal­be­li tech­no­ló­gi­á­kat kom­bi­ná­ló ex­o­boly­gó-fény­ké­pe­ző mű­szer állt mun­ká­ba az ESO VLT táv­cső­rend­sze­rén. A SPHE­RE ne­vű esz­köz a tesz­tek so­rán le­nyű­gö­ző ké­pe­ket szol­gál­ta­tott kö­ze­li csil­la­gok pro­to­pla­ne­tá­ris ko­rong­ja­i­ról.
SPACER SPACER Van-e hatása a Nap mozgásának a földi üstökösbecsapódásokra? 2014.06.10.
Van-e ha­tá­sa a Nap moz­gá­sá­nak a föl­di üs­tö­kös­be­csa­pó­dá­sok­ra?

A hei­del­ber­gi MPIA ku­ta­tói di­na­mi­kai mo­del­lek se­gít­sé­gé­vel azt vizs­gál­ták, hogy Na­punk tej­út­rend­szer­bé­li moz­gá­sa mi­lyen ha­tás­sal le­he­tett a föl­di be­csa­pó­dá­sok egy ré­szé­ért fe­le­lős hosszú pe­ri­ó­du­sú üs­tö­kö­sök moz­gá­sá­ra.
SPACER SPACER Szétpukkadhatnak-e a multiverzum felfúvódott buborékai? 2014.06.10.
Szét­puk­kad­hat­nak-e a mul­ti­ver­zum fel­fú­vó­dott bu­bo­ré­kai?

Egy­re in­kább úgy tű­nik, el­ha­mar­ko­dot­tan je­len­tet­ték be, hogy a BI­CEP2 kí­sér­let­ben meg­lel­ték az Ős­rob­ba­nás utá­ni gra­vi­tá­ci­ós hul­lá­mok nyo­ma­it. Az eset kap­csán P. Ste­in­hardt, a Prince­ton Uni­ver­sity pro­fesszo­ra vont le ta­nul­sá­go­kat.
SPACER SPACER Két bolygót is találtak Kapteyn csillaga körül 2014.06.06.
Két boly­gót is ta­lál­tak Kap­teyn csil­la­ga kö­rül

Egy nem­zet­kö­zi ku­ta­tó­cso­port két boly­gót is azo­no­sí­tott a Nap­rend­szer köz­vet­len szom­széd­sá­gá­ban ta­lál­ha­tó hí­res, na­gyon idős Kap­teyn-csil­lag kö­rül, ame­lyek kö­zül az egyik elég me­leg le­het ah­hoz, hogy fo­lyé­kony víz le­gyen raj­ta.
SPACER SPACER Sokkal gyakoribbak lehetnek a gyémántbolygók, mint gondoltuk 2014.06.03.
Sok­kal gya­ko­rib­bak le­het­nek a gyé­mánt­boly­gók, mint gon­dol­tuk

A Yale Uni­ver­sity csil­la­gá­sza­i­nak új vizs­gá­la­ta sze­rint a szén­ben gaz­dag ex­o­boly­gók sok­kal gya­ko­rib­bak le­het­nek, mint azt ed­dig gon­dol­tuk. Az ered­mény az ég­haj­lat­tól kezd­ve a le­mez­tek­to­ni­ká­ig sok új kér­dést vet­het fel.
Valid CSS!
Hy-phen-a-tion