Valid XHTML 1.0 Strict

Csil­la­gá­sza­ti hí­rek - 2008. má­jus

SPACER SPACER Részletes kép egy szomszédos galaxis csillagát övező porgyűrűről 2008.05.27.
Rész­le­tes kép egy szom­szé­dos ga­la­xis csil­la­gát öve­ző por­gyű­rű­ről

Az ESO VLT táv­cső­együt­te­sé­nek te­lesz­kóp­ja­i­val, in­ter­fe­ro­met­ri­kus üzem­mód­ban elő­ször si­ke­rült rész­le­te­ket de­tek­tál­ni egy má­sik ga­la­xis­ban ta­lál­ha­tó csil­la­got öve­ző por­gyű­rű­ről.
SPACER SPACER Szupernóva-robbanás az első felvonás elejétől 2008.05.22.
Szu­per­nó­va-rob­ba­nás az el­ső fel­vo­nás ele­jé­től

A NA­SA Swift mes­ter­sé­ges hold­já­nak és a vé­let­len sze­ren­csé­nek kö­szön­he­tő­en a csil­la­gá­szat tör­té­ne­té­ben elő­ször si­ke­rült köz­vet­le­nül az ele­jé­től nyo­mon kö­vet­ni egy szu­per­nó­va-rob­ba­nást.
SPACER SPACER Rekordfényességű kitörés egy fiatal törpecsillagon 2008.05.19.
Re­kord­fé­nyes­sé­gű ki­tö­rés egy fi­a­tal tör­pe­csil­la­gon

A NA­SA Swift mes­ter­sé­ges hold­ja a múlt hó­nap vé­gén olyan flert ész­lelt egy fi­a­tal vö­rös tör­pe­csil­la­gon, mely­nek ener­gi­á­ja ezer­sze­re­sen meg­ha­lad­ta a Nap ha­son­ló ki­tö­ré­se­i­nek ener­gi­á­ját.
SPACER SPACER Kistömegű, szoros hierarchikus négyes csillagrendszer 2008.05.16.
Kis­tö­me­gű, szo­ros hi­e­rar­chi­kus né­gyes csil­lag­rend­szer

Egy spekt­rosz­kó­pi­ai úton fel­fe­de­zett, kis­tö­me­gű kom­po­nen­sek­ből ál­ló, egyéb­ként rit­ka hi­e­rar­chi­kus né­gyes csil­lag­rend­szer tag­jai szo­kat­la­nul ki­csi, a Ju­pi­ter pá­lya­mé­re­té­vel majd­nem meg­egye­ző tér­ré­szen be­lül mo­zog­nak.
SPACER SPACER A Tejútrendszer legfiatalabb szupenóva-maradványa 2008.05.14.
A Tej­út­rend­szer leg­fi­a­ta­labb szu­pe­nó­va-ma­rad­vá­nya

A VLA an­ten­na­rend­szer 23 év el­té­rés­sel ké­szült rá­dió­ké­pe­in jól lát­ha­tó a Ga­la­xis leg­fi­a­ta­labb, mind­össze 140 éves, a Chand­ra rönt­gen­mű­hold ál­tal is meg­fi­gyelt szu­per­nó­va-ma­rad­vá­nyá­nak rend­kí­vül gyors tá­gu­lá­sa.
SPACER SPACER Szénmonoxid detektálása 11 milliárd fényév távolságban 2008.05.13.
Szén­mon­oxid de­tek­tá­lá­sa 11 mil­li­árd fény­év tá­vol­ság­ban

Egy nem­zet­kö­zi ku­ta­tó­cso­port­nak, meg­dönt­ve ez­zel sa­ját ko­ráb­bi re­kord­ját, egy 11 mil­li­árd fény­év tá­vol­ság­ban lé­vő ga­la­xis­ban si­ke­rült szén­mon­oxi­dot és hid­ro­gén­mo­le­ku­lát de­tek­tál­nia.
SPACER SPACER Galaxiscsápok 20 millió fényévvel közelebb 2008.05.09.
Ga­la­xis­csá­pok 20 mil­lió fény­év­vel kö­ze­lebb

A leg­in­kább óri­á­si ta­po­ga­tó csá­pok­kal ren­del­ke­ző ro­var­fej­hez ha­son­lí­tó NGC 4038/4039 ka­ta­ló­gus­je­lű köl­csön­ha­tó ga­la­xis­pár egy új ered­mény sze­rint az ed­dig be­csült­nél kö­rül­be­lül 20 mil­lió fény­év­vel kö­ze­lebb van.
SPACER SPACER Megvan a hiányzó anyag egy része 2008.05.06.
Meg­van a hi­ány­zó anyag egy ré­sze

Az XMM-New­ton rönt­gen­te­lesz­kóp meg­fi­gye­lé­sei alap­ján a ga­la­xis­hal­ma­zok kö­zöt­ti tér­ben for­ró, dif­fúz gáz for­má­já­ban meg­ta­lál­ták az Uni­ver­zum hi­ány­zó bar­io­nos anya­gá­nak egy ré­szét.
SPACER SPACER A VLT felvétele az Uránuszról 2008.05.04.
A VLT fel­vé­te­le az Urá­nusz­ról

Az ESO VLT táv­cső­együt­te­sé­nek egyik tag­ján mű­kö­dő mű­sze­rek se­gít­sé­gé­vel kont­rasz­tos fel­vé­te­le­ket si­ke­rült ké­szí­te­ni az Urá­nusz gyű­rű­jé­ről és hold­ja­i­ról a boly­gó je­len­le­gi ekvi­nok­ci­u­ma so­rán.
SPACER SPACER A sötét anyag részecskéinek első detektálása? 2008.05.02.
A sö­tét anyag ré­szecs­ké­i­nek el­ső de­tek­tá­lá­sa?

Le­het­sé­ges, hogy olasz ku­ta­tók­nak olyan je­le­ket si­ke­rült de­tek­tál­ni­uk kí­sér­le­ti be­ren­de­zé­sük­ben, me­lyek iga­zol­ják a sö­tét anyag ré­szecs­ké­i­nek je­len­lé­tét a Tej­út­rend­szer kül­ső tar­to­má­nya­i­ban.
Valid CSS!
Hy-phen-a-tion