Valid XHTML 1.0 Strict

Csil­la­gá­sza­ti hí­rek - 2009. no­vem­ber

SPACER SPACER Bébi barna törpe ikerpárt észlelt a Spitzer űrteleszkóp 2009.11.26.
Bé­bi bar­na tör­pe iker­párt ész­lelt a Spi­tzer űr­te­lesz­kóp

A NA­SA Spi­tzer inf­ra­vö­rös űr­te­lesz­kóp­já­val vég­zett ész­le­lé­sek alap­ján azo­no­sí­tott na­gyon fi­a­tal ob­jek­tum meg­vá­la­szol­hat­ja a bar­na tör­pék ki­ala­ku­lá­sá­val kap­cso­la­tos kér­dé­se­ket.
SPACER SPACER Mit fogyasztott legutóbb a kannibál galaxis? 2009.11.23.
Mit fo­gyasz­tott leg­utóbb a kan­ni­bál ga­la­xis?

Az ESO 3,5 mé­te­res NTT táv­csö­vé­vel ké­szült inf­ra­vö­rös ké­pek alap­ján be­pil­lan­tást nyer­he­tünk a Centa­u­rus A el­lip­ti­kus óri­ás­ga­la­xis por­füg­gö­nye mö­gé, ahol ép­pen egy ko­ráb­ban be­ke­be­le­zett ki­sebb ga­la­xis "emész­té­se" zaj­lik.
SPACER SPACER Szupernóva-robbanás előszelét detektálták? 2009.11.19.
Szu­per­nó­va-rob­ba­nás elő­sze­lét de­tek­tál­ták?

Az ESO mű­sze­re­i­vel rész­le­te­sen ta­nul­má­nyoz­ták egy olyan ket­tős­csil­lag ki­tö­ré­sét, mely­nek kom­po­nen­sei kö­zött zaj­ló fo­lya­ma­tok jó eséllyel ve­zet­nek a jö­vő­ben egy Ia tí­pu­sú szu­per­nó­va-rob­ba­nás­hoz.
SPACER SPACER Exobolygók segíthetik a Nap egyik rejtélyének megoldását 2009.11.16.
Ex­o­boly­gók se­gít­he­tik a Nap egyik rej­té­lyé­nek meg­ol­dá­sát

Egy 500 csil­lag­ra ki­ter­je­dő fel­mé­rés alap­ján a kö­zü­lük boly­gó­kí­sé­rő­vel ren­del­ke­zők sok­kal ha­té­ko­nyab­ban ége­tik a lí­ti­u­mot, mint a pla­né­tá­val nem bí­ró tár­sa­ik, s ez ma­gya­ráz­hat­ja a Nap fel­szí­ni lí­ti­um­hi­á­nyát is.
SPACER SPACER Űrobszervatóriumok tisztelgése a távcső 400 éve előtt 2009.11.11.
Űr­ob­szer­va­tó­ri­u­mok tisz­tel­gé­se a táv­cső 400 éve előtt

A táv­cső csil­la­gá­sza­ti cél­ra tör­té­nő el­ső hasz­ná­la­tá­nak 400. év­for­du­ló­ja tisz­te­le­té­re a NA­SA há­rom űr­te­lesz­kóp­ja is fel­vé­telt ké­szí­tett a Tej­út­rend­szer kö­zép­pont­já­nak kör­nye­ze­té­ről.
SPACER SPACER Tovább működtetik a CoRoT űrteleszkópot 2009.11.09.
To­vább mű­köd­te­tik a Co­RoT űr­te­lesz­kó­pot

Az űr­te­lesz­kóp rend­kí­vül si­ke­res mű­kö­dé­se alap­ján az üze­mel­te­tők úgy ha­tá­roz­tak, hogy újabb há­rom év­vel meg­hosszab­bít­ják a Co­RoT mű­hold ere­de­ti­leg csak há­rom éves­re ter­ve­zett élet­cik­lu­sát.
SPACER SPACER Neutroncsillag ultravékony szénlégkörrel 2009.11.05.
Ne­ut­ron­csil­lag ult­ra­vé­kony szén­lég­kör­rel

A Chand­ra mű­hold mé­ré­sei alap­ján a Cas­si­ope­ia A je­lű szu­per­nó­va-ma­rad­vány­ban ta­lál­ha­tó ne­ut­ron­csil­lag egy na­gyon vé­kony, mind­össze 10 cm vas­tag­sá­gú, szén­ből ál­ló lég­kör­rel ren­del­ke­zik.
SPACER SPACER A Tejútrendszer új, nagyfelbontású panorámaképe 2009.11.02.
A Tej­út­rend­szer új, nagy­fel­bon­tá­sú pa­no­rá­ma­ké­pe

Ax­el Mell­in­ger 22 hó­na­pos mun­ka ered­mé­nye­ként több, mint 3000 egye­di di­gi­tá­lis fel­vé­tel fel­hasz­ná­lá­sá­val el­ké­szí­tet­te a Tej­út­rend­szer új, az ed­di­gi­nél jó­val na­gyobb fel­bon­tá­sú pa­no­rá­ma­ké­pét.
Valid CSS!
Hy-phen-a-tion