Valid XHTML 1.0 Strict

Kis­boly­gók el­osz­lá­sa

A Nap­rend­szer­ben a leg­több kis­boly­gó a Mars és a Ju­pi­ter pá­lyá­ja kö­zött, az ún. kis­boly­gó­öve­zet­ben, 2 és 3.5 csil­la­gá­sza­ti egy­ség tá­vol­ság­ban ke­ring. Az el­ső­ként fel­fe­de­zett Ce­res kis­boly­gó (Piaz­zi, 1801) ese­tén ez a tá­vol­ság 2.8 Cs.E. A ké­sőbb fel­fe­de­zett asz­te­ro­i­dák (Pal­las, Ju­no, Ves­ta, stb.) pá­lyái mind eb­be a tar­to­mány­ba es­tek, így ezt a te­rü­le­tet ha­ma­ro­san kis­boly­gó-öv­nek (fő öv, main belt) kezd­ték el hív­ni. Ma­nap­ság már több tíz­ezer kis­boly­gót is­me­rünk, de szá­muk el­ér­he­ti a több mil­li­ót is.

Asteroid distribution | Kisbolygók eloszlása

Kis­boly­gók el­osz­lá­sa a Nap­rend­szer­ben.
Az áb­ra a kis­boly­gók Nap­rend­szer­be­li el­osz­lá­sát mu­tat­ja az ek­lip­ti­ka sík­já­ra me­rő­le­ges irány­ból néz­ve. Lát­ha­tó, hogy a kis­boly­gók túl­nyo­mó ré­sze a Mars és a Ju­pi­ter pá­lyá­ja kö­zött he­lyez­ke­dik el, de jól fel­is­mer­he­tő a Ju­pi­ter pá­lyá­ja men­tén a két Tró­jai-kis­boly­gó cso­por­to­su­lás is, me­lyek­nek je­len­leg 1488 tag­ja is­mert.

Az asz­te­ro­i­da-öve­zet­ben ke­rin­gő kis­boly­gók pá­lyá­ja ál­ta­lá­ban sta­bil, s el­ső kö­ze­lí­tés­ben Kep­ler-fé­le el­lip­szis­nek te­kint­he­tő. A va­ló­ság­ban a pá­lyák ter­mé­sze­te­sen nem sza­bá­lyo­sak, s sok­fé­le gra­vi­tá­ci­ós za­var­nak, ún. per­tur­bá­ci­ó­nak van­nak ki­té­ve. A kis­boly­gó­pá­lyák­ra leg­na­gyobb ha­tás­sal a Ju­pi­ter - mint a Nap­rend­szer Nap utá­ni leg­na­gyobb tö­me­gű égi­test­je -, il­let­ve a Mars van­nak. Ezen boly­gók per­tur­bá­ci­ói ha­tá­sá­ra a kis­boly­gók pá­lyá­i­nak fél nagy­ten­ge­lyei nem egyen­le­te­sen töl­tik ki a 2 és 3.5 Cs.E. köz­ti tar­to­mányt, ha­nem bi­zo­nyos tá­vol­sá­gok­nál űrök ta­lál­ha­tók az el­osz­lás­ban. Eze­ket hív­juk Kirk­wood-zó­náknak.

Kirkwood gaps | Kirkwood-zónák

Kirk­wood-zó­nák.
A hisz­tog­ram a 2 és a 3.5 Cs.E. köz­ti fél nagy­ten­ge­lyű pá­lyá­val ren­del­ke­ző asz­te­ro­i­dák el­osz­lá­sát mu­tat­ja 0.005 Cs.E. in­ter­val­lum­hosszú­ság mel­lett. Jól meg­fi­gyel­he­tők a 3:1, 5:2, 7:3 és a 2:1 re­zo­nan­ci­á­nak meg­fe­le­lő űrök az el­osz­lás­ban, ezek sor­rend­ben 2.5, 2.8, 2.9, 3.3 Cs.E. fél nagy­ten­gely­nek fe­le­nek meg.

A Kirk­wood-zó­nák va­ló­szí­nű­leg az ún. re­zo­nan­cia je­len­sé­gé­vel ma­gya­ráz­ha­tók (bár ma még sok kér­dés tisz­tá­zat­lan). A kis­boly­gó ak­kor áll re­zo­nan­ci­á­ban a Ju­pi­ter­rel, ha a két égi­test ke­rin­gé­si ide­je kis egész szá­mok há­nya­do­sa­ként ad­ha­tó meg. Ezen ob­jek­tu­mo­kat a Ju­pi­ter pe­ri­o­di­kus gra­vi­tá­ci­ós ha­tá­sa gya­kor­la­ti­lag ki­söp­ri a meg­fe­le­lő pá­lyák­ról. A leg­fon­to­sabb Kirk­wood-zó­nák a 3:1, 5:2, 7:3 és 2:1 re­zo­nan­ci­ák­nál ta­lál­ha­tók. Ez utób­bi pél­dá­ul azt je­len­ti, hogy a meg­fe­le­lő kis­boly­gó ke­rin­gé­si ide­je a Ju­pi­te­ré­nek fe­le len­ne, az­az a kis­boly­gó a Ju­pi­ter egy ke­rin­gé­se alatt pon­to­san két­szer ke­rül­né meg a Na­pot.

A kis­boly­gók je­len­tős ré­sze ún. kis­boly­gó­csa­lá­dok­ba so­rol­ha­tó. Ezen csa­lá­dok tag­jai ugyan­azon pá­lya men­tén vég­zik ke­rin­gé­sü­ket. A leg­fon­to­sabb ilyen csa­lá­dok a Hun­ga­ria, a Flo­ra, a Cy­be­le, és a Hil­da csa­lád, il­let­ve a Tró­ja­i­ak cso­port­ja. A csa­lá­dok egy-egy tag­juk­ról, il­let­ve a tró­jai há­bo­rú hő­se­i­ről kap­ták a ne­vü­ket.

Asteroid distribution | Kisbolygók eloszlása

Kis­boly­gó­csa­lá­dok.
Az áb­ra a kis­boly­gók ex­cent­ri­ci­tá­sá­nak el­osz­lá­sát mu­tat­ja a fél nagy­ten­gely függ­vé­nyé­ben. Jól meg­fi­gyel­he­tők a kü­lön­bö­ző kis­boly­gó­csa­lá­dok­nak meg­fe­le­lő kon­cent­rá­ci­ók az el­osz­lás­ban. A kis­boly­gó­csa­lá­dok kö­zül ta­lán leg­is­mer­tebb a Tró­ja­i­ak, mely­nek tag­jai a Ju­pi­ter­rel 1:1 ará­nyú re­zo­nan­ci­á­ban áll­nak, s a Nap-Ju­pi­ter rend­szer L4 és L5 Lag­range-pont­jai kö­rül he­lyez­ked­nek el.

Valid CSS!
Hy-phen-a-tion